luni, 22 iunie 2026

- Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte.


 ,, - Grăitorul de rele dă pe faţă lucruri de taină, iar omul cu duhul cumpănit le ţine ascunse. “

( Pilde 11,13 )


,, - Nu vă grăiţi de rău unul pe altul, fraţilor. Cel ce grăieşte de rău pe frate, ori judecă pe fratele său, grăieşte de rău legea şi judecă legea; iar dacă judeci legea nu eşti împlinitor al legii, ci judecător. “ ( Iacov 4,11) 


Sfântul Isaac Sirul, Cuvinte ascetice: „Acoperă greșeala celui ce a păcătuit și Dumnezeu o va acoperi pe a ta.”


Părinții pustiei spuneau că diavolul se bucură mai mult de limba care vorbește de rău decât de mâna care fură. Hoțul poate păgubi un om, dar clevetitorul rănește suflete și destramă dragostea dintre frați.


Ce fapte să vadă păgânii la noi din care să se îndrepte , dacă noi ne mâncăm unii pe alții ??


Cum să nu sloboadă Dumnezeu războaie pe pământ, când războaiele încep de la un 

,, Dă-te  mai încolo ! “ ? 


Nu mai avem loc unii de alții, nu ne mai ajung banii, nu ne mai ajung casele, nu ne mai ajunge pământul. Vrem mai mult și mai mult și pentru acest lucru omul de astăzi este capabil de orice. Dracul cel viclean ne promite tot pământul asta numai să ne închinăm lui. 


Se distrug prietenii, frății pentru lucruri trecătoare. Foarte ușor spunem: ,, Mă duc la poliție, ăla a făcut aia, ăla a făcut aia, mă duc la tribual , să vezi ce ii fac “, oare asta vrea Hristos de la noi să ne târâm frate pe frate prin toate aceste grozăvii????


Am pierdut esența lucrurilor, am pierdut și cea mai mică picătură de Duh Sfânt. Și care este rezultatul? Nu ne mai iertăm între noi, nu mai trecem cu vederea lucrurile mici care ne mai supără, am ajuns să ne vindem între noi din ură, răutate și invidie, din mânie și din dorința de a părea noi în ochii oamenilor mai mari decât cel pe care îl denigram. 


Nu se poate să ne mai numim creștini. Care creștini ??


Am ajuns niște animare neraționale care ne vom distruge unii pe alții. Însă Hristos ne-a dat cel mai frumos cuvânt : 


,,- Cine e nedrept, să nedreptăţească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfinţească încă. Iată, vin curând şi plata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia, după cum este fapta lui. “( Apocalipsa 22,11)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Introdu adresa de email pentru a te abona la blog și vei primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.