duminică, 10 mai 2026

▫ Retetele Sfintilor pentru lucrarea virtutii ▫

 

— Gheronda, care sunt însusirile Sfintilor?

          — Dragostea cu smerenia, simplitatea cu discernământul sunt însusirile Sfintilor. Dacă omul se sileste pe sine cu discernământ să urmeze vietuirea Sfintilor, se sfinteste şi el.

          Vom fi ajutati mult în lucrarea pentru dobândirea virtutilor dacă îi luăm drept pildă pe Sfinti. Comparându-ne pe noi însine cu Sfintii, ne vedem propriile patimi, ne mustrăm pe noi însine, ne smerim şi ne nevoim cu mărime de suflet şi cu râvnă dumnezeiască să le urmăm pilda. Nu avem nici o îndreptătire să nu sporim, atâta vreme cât avem retetele Sfintilor şi viata lor, pilda lor cea sfântă. Toti Sfintii sunt copii ai lui Dumnezeu şi ne ajută pe noi, copiii sărmani ai lui Dumnezeu, arătându-ne chipul în care ne putem izbăvi de mestesugirile celui viclean.

          Prin cercetarea Vietilor Sfintilor sufletul nostru se înflăcărează şi este îndemnat să le urmeze pilda şi să înainteze cu vitejie în lupta pentru dobândirea virtutilor. Aceeasi nebunie duhovnicească poate fi văzută la toti Sfintii, doar că la fiecare apare sub alt chip. Vede dragostea pe care o aveau pentru Dumnezeu şi astfel se aprinde înlăuntrul lui dumnezeiasca râvnă de a-i imita.

          — Gheronda, câti ani trebuie să citească cineva Sinaxarul zilei?

          — Continuu, toată viata. Însă, oricât de multe s-ar fi scris în Sinaxare, în realitate sunt putine, pentru că de la Sfinti nu ne-a rămas povestită toată viata lor. Ci doar o revărsare din preaplinul ei. Ar fi fost fără de minte Sfintii, dacă ar fi arătat cele pe care le-au trăit în ascuns. Sunt de ajuns însă şi putinele lucruri pe care le cunoastem din viata lor, ca să ne fie de ajutor, cu conditia ca acestea să ne străpungă inima, pentru a le pune în practică.

          — Gheronda, mi se pare greu să fac ceea ce făceau Sfintii. De pildă, Sfânta Singlitichia (Pomenirea ei se săvârseste la 5 ianuarie), ce asceză a făcut până la sfârsitul vietii ei, desi suferea de o boală cumplită! şi Cuviosul Varsanufie (Pomenirea lui se săvârseste la 6 februarie), câti ani a păstrat o tăcere desăvârsită!

          — În regulă. Dacă vrei să-l urmezi pe Cuviosul Varsanufie, încearcă cel putin să nu vorbesti atunci când ti se face o observatie. Cât despre asceza Sfintei Singlitichia, văd şi eu că nu poti să te nevoiesti trupeste atât de mult, fiindcă nu rezisti. Dar cred că poti să-i urmezi nevointa lăuntrică; şi la capitolul ăsta ai mult de lucru. Mă rog ca Sfânta să-ti dea putine din multele virtuti pe care ea însăsi le avea.

▫ Să curătim virtutea noastră ▫

          — Gheronda, vorbiti uneori despre „virtute intoxicată”. Când anume o virtute este „intoxicată”?

          — Virtute intoxicată este, de pildă, bunătatea aceea care vrea să placă oamenilor sau dragostea care are un interes. Când pornirile noastre nu sunt curate şi punem în centrul virtutii eul propriu, atunci falsificăm virtutea. Atunci virtutea noastră este ca un fruct necopt, care are putine vitamine, dar totodată îsi păstrează şi acreala.

          — Se poate ca eu să nu am virtuti, iar altii să mă considere virtuoasă?

          — Rău este atunci când tu însăti te socotesti virtuoasă.

          — Gheronda, se poate să nu-mi dau seama de adevărata mea stare duhovnicească şi să cred că sunt virtuoasă?

          — Se poate, dar dacă esti atentă, vei vedea că nu ai dulceată lăuntrică şi astfel îti vei da seama care e starea ta duhovnicească. Uneori se poate ca cineva să creadă că are o virtute, deoarece a aflat, pur şi simplu, despre anumite trăsături exterioare ale ei şi le imită ca să pară virtuos. Aceasta însă nu este şi nici nu va fi vreodată o virtute adevărată; va fi trecută prin sită şi cândva realitatea va iesi la iveală. Altceva este, de pildă, când cineva se nevoieste să nu vorbească ca să nu-i rănească pe ceilalti şi să dobândească încet-încet virtutea tăcerii, şi altceva este să nu vorbească pentru a lăsa impresia că are virtutea tăcerii. Atunci se poate să rămână tăcut în afară, dar cu gândurile să flecărească continuu, iar înlăuntrul său să aibă o multime de patimi. După purtarea din afară ai zice că este un Sfânt perfect, dar când se descoperă omul lăuntric, el este…

          — Gheronda, mă dezamăgeste adevărata mea stare duhovnicească. Chiar şi cele bune pe care credeam că le am s-au dovedit a fi nefolositoare.

          — Care anume?

          — Iată, sârguintă pe care credeam că o am s-a dovedit în cele din urmă a fi egoism.

          — Nu este asa, binecuvântato! O rocă are înăuntru diferite metale. Poate avea mult nisip, dar şi cupru, fier şi putin aur… dacă va fi băgată în topitoare, aurul se va separa. „Ca aurul în topitoare” (Vezi întelepciunea lui Solomon 3, 6), nu spune?

▫ Fur al virtutilor este mândria ▫

          — Gheronda, mă fură propriile mele patimi. Uneori mă fură iubirea de sine, alteori răspândirea în cele din afară…

          — Dacă îi lasă cineva pe hoti să-l fure, se mai îmbogăteste vreodată? La fel şi tu, dacă te lasi furată de patimi, oare mai poti spori? Vei fi întotdeauna săracă, căci vei pierde tot ce aduni. Mă mir cum de te fură aghiută, în timp ce tu ai putea să furi Raiul!

          — De ce, desi am dispozitia să mă nevoiesc pentru o virtute, totusi stau pe loc? Care este pricina?

          — De multe ori nu avem maturitatea trebuincioasă pentru acea virtute. Văd însă că tu ai început să te maturizezi duhovniceste. De aceea să iei aminte ca acum când vine vara şi agurida se face încet-încet miere, să păzesti bine strugurii de ciori, adică de demoni, trăind cu smerenie şi în ascuns.

          — Gheronda, dacă fac un bine, în cele din urmă îl pierd, fiindcă imediat mă mândresc.

          — Stii ce faci tu? Faci miere, iar apoi îl lasi pe aghiută să ti-o fure şi astfel rămâi cu osteneala. aşa cum prisăcarul ameteste albinele cu fum şi ia mierea, tot astfel şi pe tine te ameteste aghiută cu fumul mândriei, îti fură mierea duhovnicească pe care ai făcut-o şi apoi îsi freacă mâinile de bucurie. Adică îti fură darurile pretioase primite de la Dumnezeu, iar apoi se bucură. Tu esti isteată, cum de nu Îti dai seama de aceasta? De ce nu-l prinzi pe hot, pe cel viclean, care te fură?

          — Gheronda, dacă cineva simte că un dar pe care îl are este de la Dumnezeu, cum este cu putintă să fie furat de ispititor?

          — Este furat, fiindcă nu ia aminte. Dumnezeu îi înzestrează pe fiecare om cu multe daruri, dar omul, desi ar trebui să-l fie recunoscător lui Dumnezeu pentru ele, de multe ori nu ia aminte şi îsi atribuie darurile pe care i le-a dat Dumnezeu şi se laudă cu ele în sinea lui. Atunci diavolul cel viclean, ca un hot ce este, merge şi îi fură darurile, le otrăveste şi astfel le face nefolositoare.

▫ Frumusetea duhovnicească ▫

          — Gheronda, cum pot dobândi frumusetea duhovnicească?

          — Dacă te vei nevoi cu râvnă dumnezeiască să dobândesti virtuti, vei dobândi frumusetea duhovnicească. Maica Domnului avea şi frumusetea exterioară şi pe cea lăuntrică; cel care o vedea se schimba lăuntric. Acea delicatete duhovnicească pe care o răspândea tămăduia suflete. Stiti câtă misiune făcea ea cu frumusetea ei lăuntrică şi cu puterea Harului? La fel şi oricare om, dacă lucrează duhovniceste şi îsi slefuieste caracterul, va primi Har, iar sufletul său se va înfrumuseta.

          — Gheronda, omul care are Harul dumnezeiesc, îsi dă seama de asta?

          — Întelege anumite lucrări ale Harului.

          — Cel care îl vede îsi poate da seama că el are Harul dumnezeiesc?

          — Da, îsi dă seama de asta, fiindcă acela este „trădat de Harul dumnezeiesc. Vezi, virtutea nu se poate ascunde, oricât ar voi cineva să o tăinuiască, aşa cum nici soarele nu poate fi ascuns cu o sită, deoarece trec destule raze prin găurile ei.

          Acela care are frumusetea duhovnicească pe care o dă virtutea străluceste de dumnezeiescul Har. Căci omul, cu cât dobândeste virtuti, se îndumnezeieste şi este firesc să strălucească, fiindcă este „trădat” de dumnezeiescul Har. şi atunci se arată oamenilor fără să vrea şi fără să-si dea seama de aceasta, fiind slăvit în felul acesta Dumnezeu.

          Dezintoxicarea de patimi şi curătirea sufletului se răsfrâng şi asupra trupului, care se curătă şi el, căci curătirea porneste de la inimă. Prin circulatia sângelui, inima transmite starea ei duhovnicească şi trupului, şi astfel se sfinteste omul în întregime.

PATIMI SI VIRTUTI -PAISIE AGHIORITUL

. Ai înteles acum cum poti să trăiesti Raiul încă din această viată?

 

▫ Iubirea de sine ne lipseste de pace şi de bucurie ▫

          — Din ce cauză, Gheronda, nu-mi găsesc întotdeauna pacea?

          — Nu te-ai eliberat încă de sinele tău, ci esti sclava omului tău celui vechi. Caută să-ti arunci sinele, căci altfel te va arunca el pe tine. Cel care are iubire de sine nu poate avea odihnă, pace sufletească, fiindcă nu este liber lăuntric. Este ca broasca testoasă, şi păseste la fel ca ea. Oare broasca testoasă îsi scoate liber capul? Mai tot timpul rămâne închisă în carapacea ei.

          — Gheronda, teoretic îmi dau seama cum trebuie să fiu, în practică însă…

— Punerea în practică este dificilă fiindcă prin asta îl constrângi pe omul cel vechi. Dar dacă nu-l constrângem cu sârguintă pe omul nostru cel vechi, el ne va arunca în aer zidirea duhovnicească.

          — Gheronda, cum este iadul?

          — Am să-ti povestesc o întâmplare pe care am auzit-o. Odată, un om simplu Îl ruga pe Dumnezeu să-i arate cum este Raiul şi iadul. Asadar într-o noapte a auzit o voce în somn spunându-i: „Vino să-ti arăt iadul!”. şi îndată s-a aflat într-o încăpere în care multi oameni stăteau în jurul unei mese, iar în mijloc era o oală plină cu mâncare. Însă toti acei oameni erau înfometati, pentru că nu puteau mânca. Ţineau în mână câte-o lingură foarte lungă. Luau mâncarea din oală, dar nu puteau aduce lingura la gură. De aceea unii bombăneau, alti strigau, altii plângeau… Apoi a auzit aceeasi voce spunându-i: „Vino acum să-ti arăt şi Raiul!”. şi îndată s-a aflat într-o altă încăpere, unde multi oameni stăteau în jurul unei mese asemănătoare cu cea dintâi, iar în mijlocul ei era tot o oală cu mâncare, iar ei aveau aceleasi linguri lungi. Însă toti erau sătui şi bucurosi, pentru că fiecare lua cu lingura sa mâncare din oală si-l hrănea pe celălalt. Ai înteles acum cum poti să trăiesti Raiul încă din această viată?

          Cel care săvârseste binele se bucură, deoarece este răsplătit cu mângâiere dumnezeiască. Cel care săvârseste răul suferă şi face din raiul pământesc un iad pământesc. Ai dragoste, bunătate? Esti înger si, oriunde mergi sau te opresti, transmiti Raiul. Ai patimi, răutate? Ai înlăuntrul tău pe diavolul si, oriunde mergi sau te opresti, transmiti iadul. Încă de aici începem să trăim Raiul sau iadul.

CUVINTE DUHOVNICESTI- PAISIE AGHIORITUL

"Ești spațiul tăcut dintre emoții, cel care le observă fără să le judece." — Aceasta este o definiție superbă a conștiinței de sine.


 

REALIZEZI CINE EȘTI CU ADEVĂRAT CÂND ÎNCETEZI SĂ TE IDENTIFICI CU EMOȚIILE TALE.

 Când te oprești din cursa haotică a reacțiilor automate, începi să vezi lucrurile clar. Emoțiile, deși intense, nu sunt definiția ta. Ele vin și pleacă, dar tu... tu rămâi. Nu ești mânia care te face să ridici tonul, nici frica ce te ține în loc, nici bucuria euforică ce îți accelerează inima. Ești ceva mult mai profund. Ești spațiul tăcut dintre emoții, cel care le observă fără să le judece. Ești acel martor tăcut care înțelege că fiecare sentiment este un profesor, nu un dictator. Frica îți arată unde trebuie să crești. Mânia îți semnalează unde trebuie să te protejezi. Tristețea îți amintește cât de mult îți pasă. Dar ele nu sunt ființa ta. Când înveți să nu mai reacționezi impulsiv, când înțelegi că nu ești obligat să răspunzi la orice stimul extern, începi să creezi un spațiu între tine și lume. În acel spațiu locuiește libertatea ta. Acolo poți alege. Acolo începe adevărata ta putere. Nu este ușor. Emoțiile vor încerca să-ți dicteze povestea. Dar, odată ce îți iei înapoi puterea, nu mai ești sclavul trecutului tău, a durerilor sau a condiționărilor. Devii creatorul vieții tale. Și în această liniște plină de conștiență, descoperi cine ești cu adevărat: - o ființă capabilă să iubească, să creeze, să ierte și, mai presus de toate... să trăiască autentic.

Beneficiile cojilor de ceapă!


 Decocturile din coji de ceapă sunt utilizate ca expectorant, laxativ, diuretic, coleretic, antispasmodic, vitaminizant, antimicrobian și vasodilatator.

Sunt deosebit de utile în cazurile de hipertensiune arterială și ateroscleroză. Infuzia apoasă de coji are, de asemenea, un efect benefic asupra inimii, ajutând la eliminarea excesului de cloruri din organism. În cazul eczemelor scalpului, se folosește infuzia din coji de ceapă pentru a lubrifia și clăti scalpul sau pentru a aplica comprese. ⠀ Durere în gât. Toarnă apă clocotită peste cojile de ceapă, strecoară și folosește soluția pentru gargară. ⠀ Nas înfundat (alergic sau cauzat de răceală). Toarnă 4 linguri de coji de ceapă tocate în apă clocotită și respiră aburul timp de 3-5 minute. ⠀ Tuse. Toarnă 2 linguri de coji de ceapă cu 2 căni de apă, fierbe timp de 15 minute, apoi strecoară. Bea cald, 1/4 cană, de 3 ori pe zi, cu 30 de minute înainte de mese.

SENSUL EMOȚIONAL AL DEPENDENȚEI.


 

Dependența este legată de miezul familiei, supraprotecția maternă și absența fără tată. Ambele din lipsa de iubire necondiționată. Orice dependență caută să evite contactul cu emoția, poate fi un sentiment de gol existențial, lipsă de iubire, simțire de singurătate, deconectare cu ființa noastră superioară. Dacă analizăm etimologic cuvântul DEPENDENȚĂ înseamnă "nespus". Ceea ce nu pot sau nu voi exprima. Cocaina: Este legat de gestionarea urii față de tată, să exprim ceea ce nu îndrăznesc să exprim, deoarece cocaina mă dezinhibă. Iluzia unei mari treziri care facilitează relația cu ceilalți. Vreau să-mi recapăt puritatea sau ceea ce nu mai pot genera, ca admirația celorlalți. Marijuana: Este legat de a face față separării unui cuplu, și identitatea sau poziția mea în a face față acestei separări. O persoană care se caută pe sine, care nu știe ce a venit să facă pe această planeta. Conflict de identitate. Alcoolismul: Este legat de dorința de a fugi de responsabilitățile fizice sau emoționale, de teama de a fi rănit și de a fi rănit din nou. (Conflict cu mama). Tutunul: Tutunul este legat de conflictele mamei, experimentând o stare profundă de singurătate. Lipsa comunicării cu mama sau prea protectoare. Lipsa libertății și independenței. Obezitatea: Este legat de încercarea de a potoli foamea de dragoste cu mâncare. Cu cât mâncăm mai mult, cu atât ni se face foame. Mănânc pentru a încerca să depășesc experiențele trecute sau neasimilate. Ciocolata: Este legat de nevoie de dragostea și dulceața tatălui. Conflicte cu absența, lipsa iubirii sau devalorizarea tatălui. Zahărul: Este legat de nevoia de a îndulci viața compensând sentimentul de lipsă de iubire, tandrețe și bucurie în persoană. Dependența de sex: Este legat de încercarea de a vă umple fizic, spiritual, gândirea că a face dragoste înseamnă a avea dragoste. Dependența de muncă: Trăind cu prea multe atașamente și frică, pentru a nu suferi de lipsuri. Cred că trebuie să demonstrez că viața mea este productivă și că alții recunosc că îmi lipsește ceva. Dependența de mișcare: Este legat de dificultatea de a te accepta. Depinde de starea fizica (externa) a cuiva de a umple și umple golul (Intern) de nesiguranța din propria ființă. Dacă suferi de acest tip de dependență trebuie să ajungi la rădăcina poveștii tale și să ierți ce este în tine de iertat, vindeca copilul interior și nu lua viața ca pedeapsă sau suferință, împuternicirea, smerenia, valoarea trebuie lucrată la rugăciune și cel mai important, iubește-te pe tine însuți..

Sunt momente când viața te obligă să te oprești.


 Vine un moment în viață când nu mai te chinui să dovedești nimic. 


Sau cine ești. 

Sau cât valorezi. 

Sau cât de mult ai suferit. 


Doar începi să mergi mai ușor... Pentru că ai înțeles că cele mai mari bătălii nu au loc afară, ci în interiorul tău. 


Toți purtăm povești pe care nimeni nu le vede. 

Temeri pe care le păstrăm tăcute. 

Răni pe care le-am ascuns în spatele unui zâmbet. 

Și căi pe care trebuia să le parcurgem singuri. 


Dar există ceva profund uman în a merge mai departe chiar și atunci când sufletul este obosit. 


Pentru că de multe ori să atingi fundul nu este sfârșitul. 

Este locul unde încetezi să fugi de tine însuți. ✨ 


Și apoi începi să arăți diferit. 

Nu mai cauți atât de mult aprobarea. 

Nu mai trebuie să încapă peste tot. 

Nu mai alergi după oameni care nu știu să aibă grijă de inimi sincere. 


Începi să alegi pacea. 

Adevărul. 

Liniște. 

Oameni care transmit calm, nu furtună. 


Și descoperi că vindecarea nu înseamnă să uiți ce ai trăit... 

Înseamnă să încetezi să mai trăiești prins în el. 


Adevărata transformare are loc atunci când înțelegi că chiar și cicatricile tale pot deveni ușoare pentru alții. 


Căci cel care a supraviețuit întunericului și totuși păstrează bunătatea în sine... Are o forță greu de explicat. 🌱 


Uneori, cea mai importantă călătorie nu este într-un loc anume. 

Este față de tine însuți. 


Crezi că experiențele dificile ajung să trezească adevărata noastră esență? 

Ai simțit vreodată că o etapă grea te-a forțat să te regăsești pe tine însuți? 


Uneori viața nu te frânge pe toți deodată...
Te sparge puțin câte puțin.

Cu tăceri.
Cu dezamăgiri.
Cu absențe la care nu te-ai fi așteptat niciodată.
Cu cuvinte care dureau mai mult decât și-ar fi imaginat oricine.

Și vine un moment când simți că nu mai poți suporta.
Că la exterior continuă să funcționeze... Dar în interior totul e obosit.

Totuși, chiar și acolo, când totul pare uscat, ceva din interior continuă să reziste. ✨

Pentru că sufletul uman are o capacitate imensă de a înflori din nou.

Uneori, o conversație sinceră este suficientă.
O privire care transmite pace.
O îmbrățișare neașteptată.
Sau doar cineva care apare să-ți amintească că încă există lumină în tine.

Și atunci înțelegi ceva important:
Cei mai puternici oameni nu sunt cei care nu cedează niciodată...
Ei sunt cei care au învățat să se reconstruiască fără să-și piardă sensibilitatea.

Pentru că întărirea inimii poate părea o protecție, dar ne poate îndepărta și de ceea ce este cel mai valoros: sentimentul.

Și chiar dacă viața lasă cicatrici, există oameni care continuă să aleagă să iubească, să aibă încredere și să creadă în bunătate.
Asta e și curaj.

Poate că vindecarea înseamnă să nu uităm ceea ce am trăit.
Poate că vindecarea înseamnă să privești răni fără ură și să descoperi că și ele te-au ajutat să devii cine ești astăzi. 🌱

Crezi că experiențele dificile ajung să-i îndepărteze pe oameni... Sau pot să trezească o versiune mai conștientă a lor înșiși?
Ai simțit vreodată că te-ai renăscut după o perioadă foarte grea?
Uneori viața nu te frânge pe toți deodată...
Te sparge puțin câte puțin.

Cu tăceri.
Cu dezamăgiri.
Cu absențe la care nu te-ai fi așteptat niciodată.
Cu cuvinte care dureau mai mult decât și-ar fi imaginat oricine.

Și vine un moment când simți că nu mai poți suporta.
Că la exterior continuă să funcționeze... Dar în interior totul e obosit.

Totuși, chiar și acolo, când totul pare uscat, ceva din interior continuă să reziste. ✨

Pentru că sufletul uman are o capacitate imensă de a înflori din nou.

Uneori, o conversație sinceră este suficientă.
O privire care transmite pace.
O îmbrățișare neașteptată.
Sau doar cineva care apare să-ți amintească că încă există lumină în tine.

Și atunci înțelegi ceva important:
Cei mai puternici oameni nu sunt cei care nu cedează niciodată...
Ei sunt cei care au învățat să se reconstruiască fără să-și piardă sensibilitatea.

Pentru că întărirea inimii poate părea o protecție, dar ne poate îndepărta și de ceea ce este cel mai valoros: sentimentul.

Și chiar dacă viața lasă cicatrici, există oameni care continuă să aleagă să iubească, să aibă încredere și să creadă în bunătate.
Asta e și curaj.

Poate că vindecarea înseamnă să nu uităm ceea ce am trăit.
Poate că vindecarea înseamnă să privești răni fără ură și să descoperi că și ele te-au ajutat să devii cine ești astăzi. 🌱

Crezi că experiențele dificile ajung să-i îndepărteze pe oameni... Sau pot să trezească o versiune mai conștientă a lor înșiși?
Ai simțit vreodată că te-ai renăscut după o perioadă foarte grea?

Atunci când lăsăm răul să iasă prin cuvinte (bârfe, injurii, egoism), noi „infectăm”..




Prin cuvinte se dezvăluie adâncurile inimii omenești. Cuvântul este fie un miros urât, fie o mireasmă a inimii. Ceea ce este ascuns în interiorul inimii iese la iveală prin cuvânt. De îndată ce omul deschide gura, îți dai seama imediat ce se află înlăuntrul lui.Dumnezeu? Păcat? Putreziciune? Desfrâu? Egoism? Duhul lumii? Totul devine clar imediat. Și de aceea este păcat că buzele noastre devin o groapă împuțită. Ar fi mai bine dacă ar rămâne închise, astfel încât duhoarea să rămână înăuntru, pentru ca Dumnezeu, când ne va vizita inima, să o descopere și să o distrugă. Altfel, dacă ea iese din noi, se întoarce apoi la noi, și astfel rugăciunea se pierde definitiv. Arhimandritul Emilian Vafidis
Aceste cuvinte ale Arhimandritului Emilianos Vafidis subliniază o adevărată „ecografie” a sufletului prin vorbire. Ideea centrală este că limba acționează ca o supapă: ea nu doar comunică, ci și deversează starea noastră interioară în exterior.
Iată câteva puncte cheie din această reflecție profundă:
  • Cuvântul ca diagnostic: Vorbirea este oglinda fidelă a interiorului. Nu ne putem ascunde identitatea spirituală odată ce am început să comunicăm; „mireasma” sau „duhoarea” sufletului devine imediat perceptibilă.
  • Păcatul ca poluare: Atunci când lăsăm răul să iasă prin cuvinte (bârfe, injurii, egoism), noi „infectăm” mediul din jur, iar acea energie negativă se întoarce asupra noastră, blocând dialogul autentic cu divinitatea.
  • Tăcerea ca terapie: Arhimandritul sugerează că, uneori, e mai bine să ținem „ușa închisă”. Tăcerea forțată ne obligă să ne confruntăm cu propriile mizerii interioare, oferindu-i lui Dumnezeu spațiul necesar pentru a curăța „putreziciunea” înainte ca aceasta să devină faptă sau cuvânt aruncat în lume.
Este un îndemn la o igienă spirituală riguroasă, unde paza gurii devine prima linie de apărare a liniștii inimii.

Răutatea nu vine așa, din senin.




Atâta timp cât liniștea ta depinde de ce cred alții, vei trăi predând controlul minții tale oricui decide să vorbească de rău despre tine!
Vor fi oameni care te subestimează, alții care te judecă, unii care te aplaudă din interes și alții care te atacă din frustrare. Asta este planeta și omenirea în care trăim. Nu toți sunt buni și frumoși la suflet! Dacă reacționezi la orice, ajungi să devii o reflexie a vocilor altora. Adevărata putere nu constă în a nu auzi nimic, ci în a ști să filtrezi cu discernământ ce este bine și ce este rău, ce este sănătos și nesănătos! Ia ceea ce este util, aruncă ceea ce este toxic și continuă să mergi fără să-ți pierzi concentrarea.. Nu ai nevoie de aprobarea tuturor. Nu ar trebui să te dărâmi sufletește și psihic datorită unor oameni care nu-ți știu povestea și circumstanțele vieții tale! Când înveți să te susții din interior, zgomotul din exterior pierde puterea. Și în acel moment încetezi să te mai lași condus de opinii,pareri, bârfe,etc… pentru că începi să-ți trăiești propria viață. Nu ceda puterea ta unor oameni care nu te ajută să crești și să evoluezi! Oamenii buni nu te trag în jos, te ridică! Răutatea nu vine așa, din senin. De multe ori, ea iese dintr-un suflet rănit, din dezamăgiri adunate, dintr-o inimă care nu și-a găsit liniștea. Omul dă mai departe ceea ce are în el. Dacă are tulburare, tulburare dă. Dacă are pace, pace dă. Dacă are iubire, iubire dă De aceea, să nu ne grăbim să judecăm, ci să înțelegem că fiecare duce o luptă pe care nu o vedem.


Nu ceda puterea ta unor oameni care nu te ajută să crești și să evoluezi! Oamenii buni nu te trag în jos, te ridică! Dacă critica te distruge și te domină încă nu ești liber.

Ce este acela...?


 Luptă cu ea!

Ce este acela...?
  •  Este un obicei zilnic pentru unii.
  •  Ne scurtează ani din viață, fără a fi o boală.
  •  Știe cum să găsească partea negativă în fiecare situație.
  •  Poate strica chiar și cele mai frumoase momente.
  •  Îl obosește atât pe cel care îl are, cât și pe cei din jur.
  •  Nu rezolvă niciuna dintre probleme, în ciuda referinței constante la acestea.
  •  Aduce stres și izbucniri de furie.
Ce este???
Văicărelile!
A te plânge nu este un obicei inocent. Nu este o apărare și nici nu aduce soluții la probleme.
Este o situație care ne roade sufletul și ne roade relațiile cu ceilalți. De multe ori ne orbește mintea și ne împiedică să vedem minunile lui Dumnezeu. Amintiți-vă de evrei, în călătoria lor din Egipt spre Țara Promisă. De-a lungul acestei călătorii, Dumnezeu a făcut constant minuni. Cu toate acestea, ei erau constant nemulțumiți, plângându-se de dificultățile pe care le întâmpinau. De aceea, Dumnezeu nu le-a binecuvântat eforturile. Cei care au plecat din Egipt nu au reușit în cele din urmă să ajungă în Țara Promisă, cu excepția a două persoane! 
Așa că, fă tot posibilul și luptă împotriva văicărelilor...
  • Amintește-ți că plângerea nu îți oferă absolut nimic.
  • Gândește-te dacă motivele care te determină să te plângi sunt de foarte mică importanță.
  • Încearcă să vezi părțile pozitive din fiecare situație.
  • Vorbește calm despre ceea ce te deranjează.
  • Arată înțelegere față de cei din jurul tău și față de comportamentele lor dificile.
  • Amintește-ți că plângerile fac ca dificultățile să pară și mai grele și pot ruina relații foarte frumoase.
  • Dacă ajungi să-L lauzi pe Dumnezeu chiar și pentru lucrurile triste, atunci El îți va umple sufletul cu pace și bucurie.
Amintește-ți și cuvintele Sfântului Paisie: 
„(Rânjetul) se datorează nefericirii, iar prin laude o alungi. Rânjetul naște nemulțumiri, iar lauda naște laudă.”

Discuții cu Sfântul Efrem

 

Noapte. Un adolescent este în camera lui, răsfoind telefonul mobil.

O icoană este aruncată în fața lui, iar sub ea:
„5 mai. Sfântul Efrem din Nea Makri”.
Icoana îl impresionează. Atârnată de un copac. O flacără pictată pe burtă. Calcă pe ea din curiozitate și citește:
„Sfântul a rămas orfan de mic. La vârsta de paisprezece ani a ales calea monahismului. În 1424, turcii au intrat în mănăstire, i-au măcelărit pe toți călugării, iar el a scăpat singur, care se afla la acea vreme într-o peșteră din afara Mănăstirii pentru a se ruga. Întorcându-se, și-a văzut frații măcelăriți și a jelit amarnic. După ce i-a îngropat, a rămas acolo singur. Un an mai târziu, turcii au intrat din nou. L-au răpit și l-au torturat luni de zile. Pe 5 mai 1426, a fost spânzurat cu capul în jos de un dud și un țăruș aprins i-a fost înfipt în abdomen. Astfel și-a predat sufletul lui Hristos.”

Ceva în interiorul lui se strânge. Nu e doar o poveste. Se uită din nou cu emoție la figura Sfântului de pe ecran și, fără să se gândească prea mult la asta, îi vorbește...
Nu-i auzim cuvintele. Dar poate ne putem imagina despre ce ar vorbi Sfântul cu un adolescent din timpul nostru.
- Sfinte... când aveai paisprezece ani erai într-o mănăstire, în pace. Departe de ispitele lumii. Iată-mă... confruntat cu o grămadă de provocări.
- Oriunde te-ai afla, te vei găsi confruntat cu ispite. Dar nu greșești. Provocările sunt multe. Dar știi ceva? Și tu poți să-ți găsești propriul „deșert”.
- Unde? În acest haos?
- Da. Chiar și acolo. „Deșertul” tău poate fi cinci minute de tăcere. Lasă telefonul mobil deoparte, închide rețelele de socializare pentru o vreme și fii singur cu Dumnezeu.
- Deci... nu trebuie să fac nimic mare?
- Dar asta e mare! Pentru că nu e ușor să tai pentru o vreme tot ceea ce te trage în jos, tot ceea ce nu te lasă să te găsești pe tine însuți și pe Dumnezeu.
– Știi… uneori mă simt teribil de singur. Am citit că ai rămas singur când toți ceilalți călugări au fost uciși. De ce nu ai plecat? Nu ți-a fost frică?
– Mi-a fost frică. Dar nu am lăsat frica să mă domine. Știam că nu sunt singur. Când o persoană se încrede în Dumnezeu, nu este niciodată cu adevărat singură.
– Și tortura? Cum ai îndurat-o?
– Nu am îndurat-o singur. Puterea nu era a mea. Era a lui Dumnezeu. Când I-o ceri, El ți-o dă!
– Sfinte… tu, care ai trecut prin atâtea, poți să-mi dai un sfat?
– Pune-L pe Dumnezeu în viața ta și nu-L părăsi, pentru nimic și nimeni. Așa te va păzi, așa cum m-a păzit pe mine...
Nu de durere, ci în durere.
Nu de greutăți, ci în greutăți.
Și astfel și tu vei gusta într-o zi bucuria Paradisului.

SURSA https://prostiniki.gr/%ce%ba%ce%bf%cf%85%ce%b2%ce%b5%ce%bd%cf%84%ce%b9%ce%ac%ce%b6%ce%bf%ce%bd%cf%84%ce%b1%cf%82-%ce%bc%ce%b5-%cf%84%ce%bf%ce%bd-%ce%ac%ce%b3%ce%b9%ce%bf-%ce%b5%cf%86%cf%81%ce%b1%ce%af%ce%bc/

Filotei

Revista „SPRE VICTORIE”, mai 2026